ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ

Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ
ΓΕΙΑ ΣΟΥ
ΜΑΡΑΝ ΑΘΑ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

4 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από GALIS Τρι Ιαν 19, 2016 9:01 pm

Γέρων Γεώργιος: "Υπάρχει ελπίδα για το αύριο.."



GALIS

Αριθμός μηνυμάτων : 13
Πόντοι : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 03/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Τετ Ιαν 20, 2016 9:12 am

08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
20-1-2016—--ΤΕΤΑΡΤΗ
………………………
Μάρκος 15
0 σώσε τον εαυτό σου, και κατέβα από τον σταυρό.
31 Παρόμοια, μάλιστα, και οι αρχιερείς, εμπαίζοντας ο ένας προς τον άλλον, μαζί με τους γραμματείς, έλεγαν: Άλλους έσωσε, τον εαυτό του δεν μπορεί να τον σώσει•
32 ο Χριστός, ο βασιλιάς τού Ισραήλ, ας κατέβει τώρα από τον σταυρό, για να δούμε και να πιστέψουμε.
Και οι δύο, που ήσαν σταυρωμένοι μαζί μ' αυτόν, τον ονείδιζαν.
33 Και όταν ήρθε η έκτη ώρα, έγινε σκοτάδι επάνω σε ολόκληρη τη γη, μέχρι την ένατη ώρα.
34 Και την ένατη ώρα, ο Ιησούς κραύγασε με δυνατή φωνή, λέγοντας: «Ελωί, Ελωί, λαμά, σαβαχθανί;», που ερμηνευόμενο, σημαίνει: «Θεέ μου, Θεέ μου, ως προς τι με εγκατέλειψες;»
…………………………..
Ιωάννης 19
16 Τότε, λοιπόν, τον παρέδωσε σ' αυτούς, για να σταυρωθεί.
Και παρέλαβαν τον Ιησού, και τον οδήγησαν έξω.
17 Και βαστάζοντας τον σταυρό του βγήκε έξω στην τοποθεσία, που λέγεται τόπος Κρανίου, ο οποίος στην Εβραϊκή λέγεται Γολγοθάς•
18 όπου τον σταύρωσαν, και άλλους δύο μαζί του, από τη μια και από την άλλη πλευρά, στο μέσον δε τον Ιησού.
19 Ο δε Πιλάτος έγραψε και έναν τίτλο, και τον έβαλε επάνω στον σταυρό• και ήταν γραμμένο:
Ο ΙΗΣΟΥΣ Ο ΝΑΖΩΡΑΙΟΣ
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΙΟΥΔΑΙΩΝ.
20 Κι αυτό τον τίτλο τον διάβασαν πολλοί από τους Ιουδαίους• επειδή, ο τόπος όπου σταυρώθηκε ο Ιησούς ήταν κοντά στην πόλη• και ήταν γραμμένο στα Εβραϊκά, Ελληνικά, Ρωμαϊκά.
21 Οι αρχιερείς των Ιουδαίων έλεγαν, λοιπόν, στον Πιλάτο: Μη γράφε: Ο βασιλιάς των Ιουδαίων, αλλά ότι εκείνος είπε: Είμαι βασιλιάς των Ιουδαίων.
22 Ο Πιλάτος αποκρίθηκε: Ό,τι έγραψα, έγραψα.
23 Οι στρατιώτες, λοιπόν, αφού σταύρωσαν τον Ιησού, πήραν τα ιμάτιά του, και έκαναν τέσσερα μερίδια, ένα μερίδιο σε κάθε έναν στρατιώτη, και τον χιτώνα• ο χιτώνας, μάλιστα, ήταν άρραφος, υφαντός ολόκληρος, από πάνω μέχρι κάτω.
24 Είπαν, λοιπόν, αναμεταξύ τους: Ας μη τον σχίσουμε, αλλά ας ρίξουμε γι' αυτόν λαχνό, τίνος θα είναι• για να εκπληρωθεί η γραφή που λέει: «Διαμοιράστηκαν τα ιμάτιά μου αναμεταξύ τους, και στον ιματισμό μου έβαλαν κλήρο». Οι μεν, λοιπόν, στρατιώτες αυτά έκαναν.
25 Και κοντά στον σταυρό τού Ιησού στέκονταν η μητέρα του, και η αδελφή τής μητέρας του, η Μαρία, η γυναίκα τού Κλωπά, και η Μαρία η Μαγδαληνή.
26 Ο Ιησούς, λοιπόν, καθώς είδε τη μητέρα του και τον μαθητή, που αγαπούσε, να στέκεται δίπλα, λέει στη μητέρα του: Γυναίκα, να! ο γιος σου.
27 Έπειτα, λέει στον μαθητή: Να! η μητέρα σου. Και από την ώρα εκείνη ο μαθητής την πήρε στο σπίτι του.
…………………………………..
ΚΥΠΡΟΥ)
( TOY ANDREA-FOYRNARH--HLIAS KARSERAS))

1- Ω το σταυρό σαν κοιτάζω

Ω, τo σταυρό σαv κoιτάζω,
πoυ σφάγηκες, ω Iησoύ,
μ' ευγvωμoσύvη κραυγάζω
μαζί μ' όλoυς τoυς πιστoύς:
Τι θαυμαστή, ω Λυτρωτή,
είv' η αγάπη Σoυ για με!
Τι θαυμαστή, ω Λυτρωτή,
έτσι θα ψάλλω πάvτoτε!

Με δάκρυα κι αγωvία
στov κήπo δεήθηκες.
Τoυ κόσμoυ τηv αμαρτία,
Αμvέ, μόvoς σήκωσες.
Πικρό πoτήρι θαvάτoυ,
Αθάvατε, γεύτηκες
και έλυσες τα δεσμά τoυ,
τις πύλες τoυ σύvτριψες.
Στα δεξιά τoυ Πατέρα
εκάθισες, ω Iησoύ
και κράζει τώρα τo αίμα:
"Πατέρα, συγχώρα τoυς"!
Στεvός κι αv είvαι o δρόμoς,
με θλίψεις και πειρασμoύς,
τo ξέρω δεv είμαι μόvoς,
μαζί μoυ Είσαι, Iησoύ!
“”””””””””””””””””””””””

SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Πεμ Ιαν 21, 2016 4:54 pm

08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
21-1-2016—Δευτέρα
Ησαΐας 11:
2 και το πνεύμα τού Κυρίου θα αναπαυθεί επάνω του, πνεύμα σοφίας και σύνεσης, πνεύμα βουλής και δύναμης, πνεύμα γνώσης και φόβου τού Κυρίου•
Ησαΐας 40:
12 Ποιος μέτρησε τα νερά στο κοίλωμα του χεριού του, και στάθμισε τους ουρανούς με τη σπιθαμή, και συμπεριέλαβε με μέτρο το χώμα τής γης, και ζύγισε με στατήρα τα βουνά και με πλάστιγγα τους λόφους;
14 Με ποιον έκανε συμβούλιο, ποιος τον έκανε συνετόν, και του δίδαξε τον δρόμο τής κρίσης, και του παρέδωσε επιστήμη, και του έδειξε τον δρόμο τής σύνεσης;
………………………
Κολοσσαείς 2
6 Όπως, λοιπόν, παραλάβατε τον Ιησού Χριστό, τον Κύριο, περπατάτε ενωμένοι μ' αυτόν,
7 ριζωμένοι και εποικοδομούμενοι σ' αυτόν, και στερεωμένοι στην πίστη, όπως διδαχθήκατε, περισσεύοντας σ' αυτή με ευχαριστία.
8 Βλέπετε μη σας εξαπατήσει κάποιος διαμέσου τής φιλοσοφίας και της μάταιης απάτης, σύμφωνα με την παράδοση των ανθρώπων, σύμφωνα με τα στοιχεία τού κόσμου, και όχι σύμφωνα με τον Χριστό.
……………………………………………
Ιωάννης 14:
10 Δεν πιστεύεις ότι εγώ είμαι σε ενότητα με τον Πατέρα, και ο Πατέρας είναι σε ενότητα με μένα; Τα λόγια που εγώ μιλάω σε σας, δεν τα μιλάω από τον εαυτό μου• αλλά, ο Πατέρας που μένει σε ενότητα με μένα, αυτός εκτελεί τα έργα.
…………………………………..
Ιωάννης 14:
23 Ο Ιησούς αποκρίθηκε και του είπε: Αν κάποιος με αγαπάει, θα φυλάξει τον λόγο μου, και ο Πατέρας μου θα τον αγαπήσει, και θάρθουμε σ' αυτόν, και θα κατοικήσουμε μέσα σ' αυτόν.
……………………………………
369/. Είμαστε ενωμένοι όλοι με τον Χριστό
Άγγελος ΔαμσκινΊδης
1/. Είμαστε ενωμένοι όλοι με τον Χριστό είμαστε ένα σώμα ένδοξο λαμπρό, οι πιστοί μια ποίμνη όλοι κάτω εδώ στη γη.
………………
Επωδός
Για να δουν πως μας κάνει αδελφούς ο Χριστός, με αγάπη πως ενώνει τους πιστούς.
…………………
2/. Όλοι μες τον ίδιο δρόμο πάμε μπροστά, προσχωρούμε πιασμένοι απ’ τα χέρια σφιχτά και σκορπούμε τα νέα του Χριστού σ’ όλους παντού.
………………..
3/. Ενωμένοι λοιπόν με τον Χριστό μας λέει ο υπέροχος αυτός ύμνος.
Αλλά ο Κύριος μιλεί ακόμα πιο τέλεια το πώς να είμαστε ενωμένοι.

SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Πεμ Ιαν 21, 2016 6:09 pm

[b]21-1--2016-
07--ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ
( BILLY GRAHAM) ΒΑΜΒΑ ΚΑΙ (μεταφορά Αγ. Γραφής Σ. Φίλου)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΒΔΟΜΟ
08
Από το βιβλίο θα δούμε στο κεφάλαιο αυτό:
Διότι ήλθεν ο Χριστός
Εις τον σταυρόν του Χριστού βλέπω τρία πράγματα :
Πρώτον: μίαν περιγραφή του βάθους της αμαρτίας των ανθρώπων.
Μη κακίζετε τους ανθρώπους της εποχής εκείνης διότι ύψωσαν τον Χριστό επί του σταυρού. Σεις κι εγώ είμεθα ένοχοι δια τούτο. Δεν ήσαν ο λαός ή οι Ρωμαίοι στρατιώται σας και αι αμαρτίαι μου εκείναι που κατέστησαν αναγκαίον δια τον Χριστόν να υποστεί εκουσίως αυτόν τον θάνατον.
Δεύτερον: εις τον σταυρόν του Χριστού βλέπω την καταπληκτική αγάπη του Θεού.
Τρίτον: εις τον σταυρό του Χριστού υπάρχει η μοναδική οδός προς Σωτηρίαν. Ο Χριστός είπε:
Βάμβας :
Ιωάννης 14:6
6 Λέγει προς αυτόν ο Ιησούς• Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή• ουδείς έρχεται προς τον Πατέρα, ειμή δι' εμού.
Σ. Φίλος :
Ιωάννης 14:6
6 Ο Ιησούς λέει σ' αυτόν: Εγώ είμαι ο δρόμος, και η αλήθεια, και η ζωή• κανένας δεν έρχεται στον Πατέρα, παρά μόνον διαμέσου εμού•
Δεν υπάρχει δυνατότης να σωθείτε εκ της αμαρτίας και της κολάσεως παρά μόνον εάν συνταυτιστείτε μετά του Χριστού επί του σταυρού. Εάν υπήρχε κάποιος άλλος τρόπος δια να σας σώσει Αυτός θα τον εύρισκε. Εάν κάποια αναμόρφωσης ή η διαβίωσης μιας καλής και ηθικής ζωής ημπορούσε να μας σώσει ουδέποτε θα απέθνησκε ο Ιησούς Χριστός.
Ένας αντικαταστάτης ώφειλε να πάρει την θέσιν σας.
Οι άνθρωποι δεν αρέσκονται να ακούσουν περί αυτού διότι προσβάλλει την υπερηφάνεια τους. Από βάλλει εξ’ ολοκλήρου το εγώ. Πολλοί άνθρωποι λέγουν: « Δεν μπορώ να σωθώ όταν ζω σύμφωνα με τον Χρυσούν Κανόνα; Ή εάν ακολουθώ τας εντολάς του Χριστού; Ή εάν ζω την ηθικήν ζωή που δίδαξε ο Χριστός; και αν μπορούσατε να σωθείτε ζώντες την ζωή που υπέδειξε ο Χριστός και τότε ακόμη θα είσθε ένας αμαρτωλός.
Και τότε ακόμη θα αποτυγχάνατε, διότι κανείς ποτέ δεν έζησε την ζωή που υπέδειξε ο Χριστός από της στιγμής που εγεννήθη μέχρις ότου απέθανε. Έχετε αποτύχει και είσθε παραβάτης. Έχετε παρακούσει και έχετε αμαρτήσει.
Τι πρόκειται λοιπόν να κάμετε; Με τις αμαρτίες αυτές;
Ένα μόνον πράγμα έχετε να κάμετε και τούτο είναι να φέρετε τις αμαρτίες σας εις τον σταυρό και εκεί να εύρετε συγχώρηση.
Προ πολλών ετών ο βασιλεύς Κάρολος ο Ε΄ εδανείσθεη ένα μεγάλο ποσόν χρημάτων από έναν έμπορο εις την Αμβέρσα. Το γραμμάτιο έληξε αλλ’ ο βασιλεύς είχε πτωχεύσει
Και δεν ηδύνατο να πληρώσει. Ο έμπορος τότε έκαμε ένα μέγα συμπόσιο προς τιμήν του βασιλέως. Όταν εκάθησαν όλοι οι προσκεκλημένοι και τα φαγητά είχαν σερβιριστεί ενώπιον των ο έμπορος είχε τοποθετήσει στο τραπέζι μια μεγάλη λεκάνη ενώπιον του και μέσα σ’ αυτήν ήταν αναμμένη φωτιά. Τότε παίρνοντας από την τσέπη του το γραμμάτιο το έβαλε μέσα στις μέχρις ότου εκάη και έγινε στάκτη. Ο βασιλεύς ενηγκαλίσθη τότε τον ευεργέτη του και έκλαυσε.
Κατά τον ίδιον τρόπον και ημείς είμεθα οφειλεται προς τον Θεόν. Το χρέος μας ήταν ληξιπρόθεσμο αλλά δεν ηδυνάμεθα να το πληρώσουμε. Προ δύο χιλιάδων ετών ο Θεός προσκάλεσε τον κόσμο εις το δείπνο του Ευαγγελίου και εκεί έρριψε
Τας αμαρτίας σας και τας αμαρτίας μου μέσα εις τας φλόγας της αγωνίας επί του σταυρού έως ότου εξηφανίσθη και το τελευταίον ίχνος της ενοχής μας.
Η Αγία Γραφή λέγει:
Εβραίους 9:22 Βάμβας
22 Και σχεδόν με αίμα καθαρίζονται πάντα κατά τον νόμον, και χωρίς χύσεως αίματος δεν γίνεται άφεσις.
Εβραίους 9:22 Σ. Φίλος :

22 Και σχεδόν με αίμα καθαρίζονται όλα σύμφωνα με τον νόμο, και χωρίς χύση αίματος δεν γίνεται άφεση.
…………………………………
Πολλοί άνθρωποι μου έχουν ειπεί: «Τι αποκρουστικό! Υποθέτουμε ότι δεν θέλετε να μας ειπείτε ότι πρέπει να πιστεύσωμεν εις μίαν θρησκείαν σφαγείου!» και άλλοι πάλιν απορούν λέγοντας: «δεν ημπορώ να καταλάβω γιατί ο Θεός απαιτεί αίμα. Δεν ημπορώ να εννοήσω γιατί πέθανε ο Χριστός υπέρ εμού». Σήμερον η διδασκαλία περί της χύσεως του αίματος του Χριστού θεωρείται απηρχαιωμένη και ασυγχρόνιστος υπό αρκετών ιεροκηρύκων., αλλ’ εξακολουθεί να παραμένει διότι περιέρχεται εις την Αγία Γραφή.
Είναι η κεντρική διδασκαλία του Χριστιανισμού το ιδιαίτερον χαρακτηριστικόν του Χριστιανισμού είναι ο δι αίματος εξιλασμός. Χωρίς αυτόν δεν δυνάμεθα να σωθούμε. Το αίμα είναι πρωτίστως σύμβολο του θανάτου του Χριστού.
Η Αγία Γραφή διδάσκει ότι εν πρώτοις το αίμα ΛΥΤΡΩΝΕΙ.

Α΄ Πέτρου 1:18-19 Βάμβας
18 εξεύροντες ότι δεν ελυτρώθητε από της ματαίας πατροπαραδότου διαγωγής υμών διά φθαρτών, αργυρίου ή χρυσίου,
19 αλλά διά του τιμίου αίματος του Χριστού, ως αμνού αμώμου και ασπίλου,
Α΄ Πέτρου 1:18-19 Σ. Φίλος :
18 ξέροντας ότι δεν λυτρωθήκατε από τη μάταιη πατροπαράδοτη διαγωγή σας με φθαρτά, ασήμι ή χρυσάφι,
19 αλλά με το πολύτιμο αίμα τού Χριστού, ως αμνού χωρίς ψεγάδι και χωρίς κηλίδα•
Συνεχιζεται [/b]
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Σαβ Ιαν 23, 2016 8:11 am

07--ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ
( BILLY GRAHAM) ΒΑΜΒΑ ΚΑΙ (μεταφορά Αγ. Γραφής Σ. Φίλου)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΒΔΟΜΟ
09
Α΄ Πέτρου 1:18-19 Βάμβας
18 εξεύροντες ότι δεν ελυτρώθητε από της ματαίας πατροπαραδότου διαγωγής υμών διά φθαρτών, αργυρίου ή χρυσίου,
19 αλλά διά του τιμίου αίματος του Χριστού, ως αμνού αμώμου και ασπίλου,
Α΄ Πέτρου 1:18-19 Σ. Φίλος :
18 ξέροντας ότι δεν λυτρωθήκατε από τη μάταιη πατροπαράδοτη διαγωγή σας με φθαρτά, ασήμι ή χρυσάφι,
19 αλλά με το πολύτιμο αίμα τού Χριστού, ως αμνού χωρίς ψεγάδι και χωρίς κηλίδα•
……………………………….
Δεν ελυτρωθημεν από τας χείρας του Διαβόλου μόνον αλλά και από τας χείρας του νόμου. Ο θάνατος του Χριστού επί του σταυρού με απομακρύνει από την θέσιν υπό τον νόμον. Ο νόμος με καταδίκασε, αλλ’ ο Χριστός ικανοποιεί πάσαν αξίωση εις βάρος μου. Όλος ο Χρυσός και το αργύριον και οι πολύτιμοι λίθοι της γης δεν θα ημπορούσαν να με λυτρώσουν.
Ότι δεν μπορούσαν να κάμουν αυτά το έκαμε ο θάνατος του Χριστού. Λύτρωσης σημαίνει εξαγορά. Είχαμε πωληθεί εις τον Διάβολο δια το μηδέν, αλλ’ ο Χριστός μας ελύτρωσε και μας εξαγόρασε.
Δεύτερον το αίμα μας φέρει πλησίον του Θεού
Εφεσίους β:13--- Βάμβας
13 Τώρα όμως διά του Ιησού Χριστού σεις οι ποτέ όντες μακράν εγείνετε πλησίον διά του αίματος του Χριστού.
Εφεσίους β:13--- Σ. Φίλος :
13 τώρα, όμως, διαμέσου τού Ιησού Χριστού, εσείς που άλλοτε ήσασταν μακριά, γίνατε κοντά διαμέσου τού αίματος του Χριστού.
Εφεσίους 2:--- Βάμβας
12 ότι ήσθε εν τω καιρώ εκείνω χωρίς Χριστού, απηλλοτριωμένοι από της πολιτείας του Ισραήλ και ξένοι των διαθηκών της επαγγελίας, ελπίδα μη έχοντες και όντες εν τω κόσμω χωρίς Θεού.
Εφεσίους 2:--- Σ. Φίλος :
12 ότι, εκείνο τον καιρό, ήσασταν χωρίς Χριστό, απαλλοτριωμένοι από την πολιτεία τού Ισραήλ, και ξένοι από τις διαθήκες τής υπόσχεσης, μη έχοντας ελπίδα, και ήσασταν στον κόσμο χωρίς Θεό•
Ο Ιησούς Χριστός μας έφερε πλησίον του Θεού.
Ρωμαίους 8:--- Βάμβας


1 Δεν είναι τώρα λοιπόν ουδεμία κατάκρισις εις τους εν Χριστώ, Ιησού, τους μη περιπατούντας κατά την σάρκα, αλλά κατά το πνεύμα.
Ρωμαίους 8:--- Σ. Φίλος :
1 Δεν υπάρχει, λοιπόν, τώρα καμιά κατάκριση για εκείνους που είναι στον Ιησού Χριστό, αυτούς που δεν περπατούν σύμφωνα με τη σάρκα, αλλά σύμφωνα με το Πνεύμα.
Ο λυτρωμένος αμαρτωλός δεν πρόκειται ποτέ να αντικρύση την κρίσιν του Παντοδύναμου Θεού. Ο Χριστός τον έχι ήδη απαλλάξει απο την κρίσιν.
Τρίτον το αίμα του Χριστού ειρηνοποιεί.
Κολοσσαείς 1:20:--- Βάμβας
20 και δι' αυτού να συνδιαλλάξη τα πάντα προς εαυτόν, ειρηνοποιήσας διά του αίματος του σταυρού αυτού, δι' αυτού, είτε τα επί της γης είτε τα εν τοις ουρανοίς.
Κολοσσαείς 1:20:--- Σ. Φίλος :
20 και διαμέσου αυτού, να συμφιλιώσει τα πάντα με τον εαυτό του, αφού ειρηνοποίησε διαμέσου τού αίματος του σταυρού του, διαμέσου αυτού, είτε αυτά που είναι επάνω στη γη είτε αυτά που είναι μέσα στους ουρανούς.
……………………………………
Ο κόσμος ποτέ δεν θα γνωρίσει την ειρήνη έως ότου την εύρη ει τον σταυρόν του Ιησού Χριστού. Ποτέ δεν θα γνωρίστε την ειρήνην με τον Θεό, ειρήνη συνειδήσεως ειρήνην πνεύματος και ειρήνη ψυχής μέχρις ότου σταθείτε παρά τους πόδας του σταυρού και συνταυτίσετε τον εαυτόν σας μετά του Χριστού δια της πίστεως. Εκεί ευρίσκεται το μυστικόν της ειρήνης και αυτό είναι ειρήνη με τον Θεόν.
Τέταρτον το αίμα του Χριστού δικαιώνει.
Ρωμαίους 5:9--- Βάμβας
9 Πολλώ μάλλον λοιπόν αφού εδικαιώθημεν τώρα διά του αίματος αυτού, θέλομεν σωθή από της οργής δι' αυτού.
Ρωμαίους 5:9--- Σ. Φίλος :
9 πολύ περισσότερο, λοιπόν, αφού τώρα ανακηρυχθήκαμε δίκαιοι με βάση το αίμα του, θα σωθούμε από την οργή διαμέσου αυτού.

Μεταβάλλει την θέσιν του ανθρώπου απέναντι του Θεού. Αντί της ενοχής και της καταδίκης φέρει την συγγνώμη και την συγχώρηση. Ο συγχωρημένος αμαρτωλός δεν ομοιάζει τον αποφυλακισμένο εγκληματία ο οποίος εξέτισε την ποινή του και απεφυλακίσθη αλλά δεν έχει πλέον πολιτικά δικαιώματα. Ο μετανοήσας αμαρτωλός συγχωρημένος δια του αίματος του Ιησού Χριστού, ανακτά όλα τα δικαιώματα του.
Ρωμαίους 8:33-34--- Βάμβας
33 Τις θέλει εγκαλέσει τους εκλεκτούς του Θεού; Θεός είναι ο δικαιών•
34 τις θέλει είσθαι ο κατακρίνων; Χριστός ο αποθανών, μάλλον δε και αναστάς, όστις και είναι εν τη δεξιά του Θεού, όστις και μεσιτεύει υπέρ ημών.
Ρωμαίους 8:33-34--- Σ. Φίλος :
33 Ποιος θα κατηγορήσει τούς εκλεκτούς τού Θεού; Ο Θεός είναι αυτός που τους ανακηρύσσει δίκαιους.
34 Ποιος θα είναι εκείνος που τους κατακρίνει; Ο Χριστός είναι αυτός που πέθανε, επιπλέον δε και αναστήθηκε, ο οποίος και είναι στα δεξιά τού Θεού, ο οποίος και μεσιτεύει για μας.
Πέμπτον το αίμα του Χριστού καθαρίζει.
Α΄ Ιωάννης 1:7--- Βάμβας
7 εάν όμως περιπατώμεν εν τω φωτί, καθώς αυτός είναι εν τω φωτί, έχομεν κοινωνίαν μετ' αλλήλων, και το αίμα του Ιησού Χριστού του Υιού αυτού καθαρίζει ημάς από πάσης αμαρτίας.
Α΄ Ιωάννης 1:7--- Σ. Φίλος
7 Αν, όμως, περπατάμε μέσα στο φως, όπως αυτός είναι μέσα στο φως, έχουμε κοινωνία ο ένας με τον άλλον, και το αίμα τού Ιησού Χριστού, του Υιού του, μας καθαρίζει από κάθε αμαρτία.
Η κεντρική λέξις εις το εδάφιο είναι η «πάσης» .
Το αίμα του Χριστού δεν καθαρίζει μέρος των αμαρτιών μας αλλά το σύνολο αυτών. Κάθε ψεύδος που έχετε ειπεί κάθε χυδαίο και χαμερπές πράγμα που έχετε κάμει ή υποκρισία σας αι ακάθαρτοι σκέψεις σας –τα πάντα έχουσι καθαρισθεί
Δια του θανάτου του Χριστού.
Συχνά έχομε ακούσει την ιστορία εκείνην ότι προ ετών εις το Λονδίνο είχε λάβει χώραν μια ομήγυρης από εκλεκτόν κόσμο
Και μεταξύ των προσκεκλημένων ήτο και ένας διάσημος ιεροκήρυξ της εποχής εκείνης, ο Caesar Milan. Μια νεαρά κυρία έπαιξε μουσική και τραγούδησε γοητευτικά και όλοι ήσαν κατευχαριστημένοι. Με πολλήν χάριν και λεπτότητα αλλά και με θάρρος ο ιεροκήρυξ προχώρησε προς αυτήν όταν τελείωσε η μουσική και είπε: «ενώ σας ήκουα προ ολίγου εσκέφθην πόσο πολύ θα ωφελείτο η υπόθεσης του Χριστού
Εάν τα ταλέντα σας αφιερώνοντο υπέρ αυτής. Μάθετε κυρία μου ότι στα μάτια του Θεού είσθε τόσον αμαρτωλή όσον και ένας μέθυσος ή μια διεφθαρμένη γυναίκα. Αλλά χαίρω που μπορώ να σας ειπώ ότι το αίμα του Ιησού Χριστού του Υιού αυτού δύναται να καθαρίσει από πάσαν αμαρτίαν».
Η νεαρά κυρία του απεύθυνε μίαν παρατήρηση δια την αδιακρισία του προς την οποίαν εκείνος απήντησε:
«Κυρία μου δεν εννοώ να σας προσβάλω. Προσεύχομαι το Πνεύμα του Θεού να σας πείση περί της αμαρτωλότητος
Σας».
Όλοι γύρισαν στα σπίτια των. Η νεαρά κυρία απεσύρθη προς ύπνον αλλά δεν ημπορούσε να κοιμηθεί. Η μορφή του Ιεροκήρυκος ήτο μπροστά της και τα λόγια του διέτρεχαν τας σκέψεις της. Εις τας δύο μετά τα μεσάνυχτα επήδησε έξω από το κρεββάτι της επήρε ένα μολύβι και χαρί και με δάκρυα στα που κυλούσανς το πρόσωπο της η Charlote
Elliott έγραψε τον περίφημον εκείνον ύμνο:

Καθώς ειμί ελεεινός

1/. Καθώς ειμί ελεεινός Πτωχός τυφλός γυμνός
Εις Σε δ’ ελπίζων ταπεινώς προσέρχομαι
Αμνέ Θεού. Ως είμ’ άνευ αναβολής
Πάσα ν’ αναληφθεί κηλίς ψυχής μου της αμαρτωλής
Προσέρχομαι Αμνέ Θεού
…………………………………..
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Σαβ Ιαν 23, 2016 8:44 am

08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
23-1-2016—Δευτέρα
………………………
Ιωάννης 3
15 για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
16 Επειδή, με τέτοιον τρόπο αγάπησε ο Θεός τον κόσμο, ώστε έδωσε τον Υιό του τον μονογενή, για να μη χαθεί καθένας ο οποίος πιστεύει σ' αυτόν, αλλά να έχει αιώνια ζωή.
17 Δεδομένου ότι, ο Θεός δεν απέστειλε τον Υιό του στον κόσμο, για να κρίνει τον κόσμο, αλλά για να σωθεί ο κόσμος διαμέσου αυτού.
18 Όποιος πιστεύει σ' αυτόν, δεν κρίνεται• όποιος, όμως, δεν πιστεύει, έχει ήδη κριθεί, επειδή δεν πίστεψε στο όνομα του μονογενή Υιού τού Θεού.
19 Κι αυτή είναι η κρίση, ότι το φως ήρθε στον κόσμο, και οι άνθρωποι αγάπησαν το σκοτάδι περισσότερο παρά το φως• για τον λόγο ότι, τα έργα τους ήσαν πονηρά.
*
Ιωάννης 17:
4 Εγώ σε δόξασα επάνω στη γη• το έργο, που μου έδωσες να κάνω, το τελείωσα.
5 Και, τώρα, εσύ Πατέρα, δόξασέ με κοντά σου, με τη δόξα που είχα κοντά σε σένα, πριν γίνει ο κόσμος.
Τίτος 2:
11 Επειδή, φανερώθηκε η σωτήρια χάρη τού Θεού προς όλους τούς ανθρώπους,
12 η οποία μάς διδάσκει να αρνηθούμε την ασέβεια και τις κοσμικές επιθυμίες, και να ζήσουμε με σωφροσύνη και με δικαιοσύνη και με ευσέβεια στον παρόντα αιώνα,
13 προσμένοντας τη μακάρια ελπίδα, και την επιφάνεια της δόξας τού μεγάλου Θεού και Σωτήρα μας Ιησού Χριστού•
14 ο οποίος έδωσε τον εαυτό του για χάρη μας, για να μας λυτρώσει από κάθε ανομία, και να μας καθαρίσει για τον εαυτό του λαόν εκλεκτό, ζηλωτήν καλών έργων.
15 Αυτά να λες, και να προτρέπεις, και να ελέγχεις με κάθε εξουσία• ας μη σε περιφρονεί κανένας.
*
10/. ΔΟΞΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΘΕΟ

1/.Η δόξα ανήκει στο Θεό
Που έχει προσφέρει Σωτήρα Χριστό
Εκείνον που ήρθε μ’ αγάπη εδώ
Ν’ ανοίξει τον δρόμο για τον ουρανό.
……………………….
επωδός

θαυμαστός ο Θεός ας το μάθει όλ’ η γη
θαυμαστός μόν’ Αυτός πανταχού ας αντηχεί
Μυριάδες δοξάζουν το Σύμπαν υμνεί
Εκείνον που δίνει αιώνια ζωή.
…………………………
2/. Πριν γίνει ο κόσμος πριν έρθει στο φως
Το σχέδιο υφέν’ ο Μέγας Θεός
Για τη σωτηρία μας απ’ το κακό
για την ευτυχία μας στον ουρανό
…………………………..
3/. Ω τι μεγαλεία που έκαν’ Αυτός
Να σώζεται άνθρωπος αμαρτωλός !
Εμείς οι θνητοί και οι αμαρτωλοί
να βρούμε κοντά Του αιώνια ζωή.
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Σαβ Ιαν 23, 2016 8:46 am

ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣΙΗΣΟΥ ΧΡΙΣΤΟ
ΤΙΤΟΣ 2:
11 Επειδή, φανερώθηκε η σωτήρια χάρη τού Θεού προς όλους τούς ανθρώπους,
12 η οποία μάς διδάσκει να αρνηθούμε την ασέβεια και τις κοσμικές επιθυμίες, και να ζήσουμε με σωφροσύνη και με δικαιοσύνη και με ευσέβεια στον παρόντα αιώνα,
13 προσμένοντας τη μακάρια ελπίδα, και την επιφάνεια της δόξας τού μεγάλου Θεού και Σωτήρα μας Ιησού Χριστού·
14 ο οποίος έδωσε τον εαυτό του για χάρη μας, για να μας λυτρώσει από κάθε ανομία, και να μας καθαρίσει για τον εαυτό του λαόν εκλεκτό, ζηλωτήν καλών έργων.
15 Αυτά να λες, και να προτρέπεις, και να ελέγχεις με κάθε εξουσία· ας μη σε περιφρονεί κανένας.
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Κυρ Ιαν 24, 2016 8:21 am

08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
24-1-2016—ΚΥΡΙΑΚΗ
………………………
Ψαλμοί 3
3 Αλλ' εσύ, Κύριε, είσαι η ασπίδα μου, η δόξα μου, και εκείνος που υψώνει το κεφάλι μου.
Ψαλμοί 8
ΚΥΡΙΕ, ο Κύριός μας, πόσο είναι θαυμαστό το όνομά σου σε ολόκληρη τη γη!
Ο οποίος έβαλες τη δόξα σου πιο ψηλά από τους ουρανούς.
2 Από στόμα νηπίων και θηλαζόντων ετοίμασες αίνεση, ένεκα των εχθρών σου, για να καταργήσεις τον εχθρό και τον εκδικητή.
3 Όταν θωρώ τους ουρανούς σου, το έργο των δακτύλων σου, το φεγγάρι και τα αστέρια, που εσύ θεμελίωσες,
4 τι είναι ο άνθρωπος, ώστε να τον θυμάσαι; Ή, ο γιος τού ανθρώπου, ώστε να τον επισκέπτεσαι;
5 Εσύ, μάλιστα, τον έκανες λίγο πιο κατώτερο από τους αγγέλους, όμως με δόξα και τιμή τον στεφάνωσες.
6 Τον κατέστησες κυρίαρχο επάνω στα έργα των χεριών σου• όλα τα υπέταξες κάτω από τα πόδια του•
7 όλα τα πρόβατα και τα βόδια, ακόμα δε και τα ζώα τού χωραφιού•
8 τα πουλιά τού ουρανού, και τα ψάρια τής θάλασσας, όλα εκείνα που διασχίζουν τους δρόμους των θαλασσών.
9 Κύριε, ο Κύριός μας, πόσο είναι θαυμαστό το όνομά σου σε ολόκληρη τη γη!
*
06 -Δόξα ανήκει στον χριστό

01/. Δόξα ανήκει στον χριστό
Τον ‘μόνο Λυτρωτή
ας ψάλλουμε όλοι ομού
Δόξα στον Νικητή
………………………..
Επωδός
Ευλογημένος δεδοξασμένος
Ο Κύριος μας και Θεός
Και Λυτρωτής ο ισχυρός
Αυτός γαρ έσωσε ημάς
Εκ θλίψεων πικράς
…………………….
02/. Αφόβως πάντες οι πιστοί
Ας ψάλλουν πανταχού
Συνέτριψαν ο Ιησούς
Το κράτος του εχθρού
……………………...
03/. Δοξάστε όθεν Αυτόν
Πάντες της γης λαοί
Ανάπαυσιν θα λάβετε
Ω σεις αμαρτωλοί.
……………………………
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Δευ Ιαν 25, 2016 11:06 am

25--1--2016-
08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
25-1-2016—Δευτέρα
………………………
20/. ΘΑ ΤΟΝ ΔΟΞΟΛΟΓΩ (20)

1./ Θα τον δοξολογώ με όλη την καρδιά
θα λέω συνεχώς τα θαυμάσια του Θεού
θα ψάλλω στ’ Όνομα Του. Θα τον δοξολογώ
με όλη την καρδιά θα είναι Αυτός
Για μένα η χαρά αλληλούια
………………………
2./ Θα σε δοξολογώ με όλη την καρδιά
Θα λέω συνεχώς τα θαυμάσια Σου Θεέ
Θα ψάλλω στ’ Όνομα σου θα σε δοξολογώ
Με όλη την καρδιά θα είσαι εσύ
για μένα η χαρά Αλληλούια.

Ψαλμοί 8
ΚΥΡΙΕ, ο Κύριός μας, πόσο είναι θαυμαστό το όνομά σου σε ολόκληρη τη γη!
Ο οποίος έβαλες τη δόξα σου πιο ψηλά από τους ουρανούς.
2 Από στόμα νηπίων και θηλαζόντων ετοίμασες αίνεση, ένεκα των εχθρών σου, για να καταργήσεις τον εχθρό και τον εκδικητή.
3 Όταν θωρώ τους ουρανούς σου, το έργο των δακτύλων σου, το φεγγάρι και τα αστέρια, που εσύ θεμελίωσες,
4 τι είναι ο άνθρωπος, ώστε να τον θυμάσαι; Ή, ο γιος τού ανθρώπου, ώστε να τον επισκέπτεσαι;
5 Εσύ, μάλιστα, τον έκανες λίγο πιο κατώτερο από τους αγγέλους, όμως με δόξα και τιμή τον στεφάνωσες.
6 Τον κατέστησες κυρίαρχο επάνω στα έργα των χεριών σου• όλα τα υπέταξες κάτω από τα πόδια του•
Εβραίους 2
1 Γι' αυτό, εμείς πρέπει να προσέχουμε περισσότερο σε όσα ακούσαμε, για να μη ξεπέσουμε ποτέ.
2 Επειδή, αν ο λόγος που μιλήθηκε διαμέσου αγγέλων έγινε βέβαιος, και κάθε παράβαση και παρακοή έλαβε δίκαιη ανταπόδοση,
3 πώς εμείς θα ξεφύγουμε, αν αμελήσουμε μια τόσο μεγάλη σωτηρία; Η οποία, αφού άρχισε να διακηρύσσεται διαμέσου τού Κυρίου, βεβαιώθηκε σε μας από εκείνους που άκουσαν•
4 και ο Θεός έδινε επιπρόσθετη μαρτυρία με σημεία και τέρατα, και με διάφορα θαύματα, και με διανομές τού Αγίου Πνεύματος, σύμφωνα με τη θέλησή του.
5 Επειδή, δεν υπέταξε σε αγγέλους τη μελλοντική οικουμένη, για την οποία μιλάμε.
6 Μάλιστα, κάποιος έδωσε κάπου μαρτυρία, λέγοντας: «Τι είναι ο άνθρωπος, ώστε να τον θυμάσαι• ή ο γιος τού ανθρώπου, ώστε να τον επισκέπτεσαι;
7 Τον έκανες για λίγο κατώτερον από τους αγγέλους• με δόξα και τιμή τον στεφάνωσες, και τον έβαλες επάνω στα έργα των χεριών σου•
8 όλα τα υπέταξες κάτω από τα πόδια του»• επειδή, καθώς υπέταξε σ' αυτόν τα πάντα, δεν άφησε τίποτε ανυπότακτο σ' αυτόν. Τώρα, όμως, δεν βλέπουμε να είναι ακόμα τα πάντα υποταγμένα σ' αυτόν.
9 Αλλά βλέπουμε τον Ιησού για λίγο ελαττωμένον έναντι των αγγέλων, εξαιτίας τού παθήματος του θανάτου, στεφανωμένον με δόξα και τιμή, για να γευτεί θάνατο για χάρη κάθε ανθρώπου, διαμέσου τής χάρης τού Θεού.
10 Επειδή, έπρεπε σ' αυτόν, για τον οποίο υπάρχουν τα πάντα, και διαμέσου τού οποίου έγιναν τα πάντα, φέρνοντας στη δόξα πολλούς γιους, να παραστήσει τέλειον τον αρχηγό τής σωτηρίας τους διαμέσου των παθημάτων.
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Δευ Ιαν 25, 2016 11:10 am

25-1-2016
07--ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ
( BILLY GRAHAM) ΒΑΜΒΑ ΚΑΙ (μεταφορά Αγ. Γραφής Σ. Φίλου)
ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΕΒΔΟΜΟ
10

Καθώς ειμί ελεεινός
Charlotte Elliott έγραψε:

1/. Καθώς ειμί ελεεινός πτωχός τυφλός
νοσών γυμνός Εις Σε ελπίζων ταπεινώς
προσέρχομαι Αμνέ Θεού
………………………………..
2/. Ως είμ’ άνευ αναβολής πάσα
ν’ απαλοιφή κηλίς ψυχής μου της αμαρτωλής προσέρχομαι Αμνέ Θεού
………………………………
3/. Ως είμαι μετά δισταγμών αγώνων φόβων
Πειρασμών παθών και αδυναμιών
προσέρχομαι Αμνέ Θεού
……………………………….
4/. Τον άσωτων αμαρτωλών δια να σώσεις
Των δεινών Σοι ΩΣ υπέμεινες σταυρόν
προσέρχομαι Αμνέ Θεού
………………………………
5/. Ευδαίμονα δε κι’ ευτυχή δια να
Καταστήσεις Συ εμέ τον τόσον δυστυχή
προσέρχομαι Αμνέ Θεού
…………………………………..
Αλλά δεν είναι αυτό το τέλος. Ο Χριστός δεν μένει κρεμασμένος επί του σταυρού με το αίμα να τρέχει ποτάμι απο τα χέρια Του την πλευράν Του και τα πόδια Του. Κατεβιβάσθη από τον σταυρόν και ετέθη ευλαβώς εις ένα τάφον. Ένας μεγάλος λίθος εκυλίσθη επάνω στην θύραν του μνημείου. Στρατιώται ετάχθησαν εκεί να τον φυλάττουν.
Όλην την ημέρα του Σαββάτου οι οπαδοί Του έμειναν κατηφείς και λυπημένοι εις το υπερώον. Δύο εξ’ αυτών είχαν αποφασίσει να πάνε στους Εμμαούς. Όλους τους κρατούσε ο φόβος. Ενωρίς κατά το πρώτο εκείνο Πασχαλινό πρωί η Μαρία η Μαγδαληνή η Μαρία του Ιακώβου και η Σαλώμη ξεκίνησαν δια τον τάφον με σκοπό να αλείψωσι με μύρα το νεκρό σώμα.
Όταν έφθασαν εκεί εξεπλάγησαν διότι διαπίστωσαν ότι ο τάφος ήτο κενός. Ένας άγγελος καθήμενος επάνω στον λίθο του μνημείου τας ηρώτησε: ¨Τι ζητείτε τον ζώντα μετά των νεκρών;» και εν συνεχεία τους έδωσε την χαρμόσυνων αγγελία: «δεν είναι εδώ αλλ’ ανέστη»
Από το μεγάλο αυτό γεγονός κρέμεται ολόκληρο το σχέδιο του απολυτρωτικού προγράμματος του Θεού. Χωρίς την ανάσταση δεν ήτο δυνατόν να υπάρξει σωτηρία. Ο Χριστός επανειλημμένως προείπε περί της αναστάσεως Του. Δοθείσης
Ευκαιρίας είπε: « Διότι ως ο Ιωνάς ήτο εν τη κοιλία του κήτους τρεις ημέρας και τρεις νύκτας»
Ματθαίος 12:40--- Βάμβας
40 Διότι ως ο Ιωνάς ήτο εν τη κοιλία του κήτους τρεις ημέρας και τρεις νύκτας, ούτω θέλει είσθαι ο Υιός του ανθρώπου εν τη καρδία της γης τρεις ημέρας και τρεις νύκτας.
Ματθαίος 12:40--- Σ. Φίλος
40 Επειδή, όπως ο Ιωνάς ήταν στην κοιλιά τού κήτους τρεις ημέρες και τρεις νύχτες, έτσι θα είναι και ο Υιός τού ανθρώπου στην καρδιά τής γης τρεις ημέρες και τρεις νύχτες.
*
Καθώς προείπεν ανέστη πράγματι εκ νεκρών.
……………………………….
Υπάρχουν ορισμένοι αποδεικτικοί νόμοι δρουν δια την αναγνώρισιν κάθε ιστορικού γεγονότος ως τοιούτου. Πρέπει να υπάρχει επίσημος πιστοποίησης του υπό συζήτησιν γεγονότος
Παρεχομένη από αξιόπιστους συγχρόνους μάρτυρας.
Υπάρχουν περισσότερα αποδεικτικά περί του ότι ο Χριστός ανέστη εκ νεκρών από εκείνα τα οποία υπάρχουν περί του ότι υπήρξε ποτέ ο Ιούλιος Καίσαρ ή ότι ο Μέγας Αλέξανδρος απέθανε εις ηλικία τριάντα τριών ετών.
Είναι παράδοξο ότι οι ιστορικοί παραδέχονται πλείστα γεγονότα δια τα οποία μόνον ελλιπείς αποδείξεις ημπορούν
Να παρουσιάσουν. Εν τούτοις ενώπιον των συντριπτικών αποδείξεων περί της αναστάσεως του Ιησού Χριστού εκδηλώνουν σκεπτικισμών και έχουν διανοητικάς αμφιβολίας.
Η δυσκολία με τους ανθρώπους αυτούς έγκειται εις το ότι δεν θέλουν να πιστεύσουν. Η πνευματική των όρασης είναι τόσον τυφλωμένη και αυτοί είναι τόσον προκατειλημμένοι ώστε αδυνατούν να παραδεχθούν το ένδοξον γεγονός της αναστάσεως του Χριστού επί τη βάση της μαρτυρίας μόνης της Αγίας Γραφής.
Η ανάστασης σημαίνει πρώτον ότι ο Χριστός ήτο αληθινός Θεός εκ Θεού αληθινού. Ήτο παν ότι διϊσχυρίζετο ότι είναι,
Ο Χριστός ήτο Θεός εν σαρκί.
Δεύτερον σημαίνει ότι ο Θεός απεδέχθη το εξιλαστήριο έργον Του επί του Σταυρού το οποίον ήτο αναγκαίο δια την σωτηρία μας.
Ρωμαίους 4:25--- Βάμβας
25 όστις παρεδόθη διά τας αμαρτίας ημών και ανέστη διά την δικαίωσιν ημών.
Ρωμαίους 4:25--- Σ. Φίλος
25 ο οποίος παραδόθηκε εξαιτίας των παραπτωμάτων μας, και αναστήθηκε εξαιτίας τής δικαίωσής μας.
Τρίτον διαβεβαιώνει την ανθρωπότητα περί μιας δικαίας κρίσεως.
Τέταρτον εγγυάται ότι και τα σώματα μας θα αναστηθούν επίσης όταν έλθει το τέλος.
Α΄ Κορινθίους 15:20--- Βάμβας
20 Αλλά τώρα ο Χριστός ανέστη εκ νεκρών, έγεινεν απαρχή των κεκοιμημένων.
Α΄ Κορινθίους 15:20--- Σ. Φίλος
20 Αλλά, τώρα, ο Χριστός αναστήθηκε από τους νεκρούς• έγινε η απαρχή αυτών που έχουν κοιμηθεί.
*
Η Αγία Γραφή διδάσκει ότι εάν είμεθα Χριστιανοί είναι ενδεχόμενον τα σώματα μας να αποθάνουν και να ταφούν αλλ’ ότι πρόκειται και να αναστηθούν κατά την μεγάλην πρωίαν της αναστάσεως.
Τότε θέλει καταποθή ο θάνατος εν νίκη
Αποτέλεσμα του Χριστού είναι ότι εξέλειπε το κέντρον του θανάτου του οποίου τας κλείδας κρατεί ο Χριστός.
Εκείνος λέγει:
*
Αποκάλυψης 1:18--- Βάμβας
18 και ο ζων, και έγεινα νεκρός, και ιδού, είμαι ζων εις τους αιώνας των αιώνων, αμήν, και έχω τα κλειδία του άδου και του θανάτου.
Αποκάλυψης 1:18--- Σ. Φίλος
18 κι αυτός που ζει, και έγινα νεκρός• και δες, είμαι ζωντανός στους αιώνες των αιώνων• αμήν• και έχω τα κλειδιά τού άδη και του θανάτου.
*
Και Αυτός υπεσχέθη:

Ιωάννης 14:19--- Βάμβας
19 …διότι εγώ ζω και σεις θέλετε ζη.
Ιωάννης 14:19--- Σ. Φίλος
19 …επειδή, εγώ ζω, κι εσείς θα ζείτε.
*
Και πέμπτον η ανάστασης σημαίνει ότι κατηργήθη ο θάνατος.
Η δύναμις του θανάτου συνετρίβη και ο φόβος του θανάτου εξεβλήθη. Τώρα μπορούμε να λέγωμεν μετά του Ψαλμωδού:
Ψαλμός 23:4--- Βάμβας
4 Και εν κοιλάδι σκιάς θανάτου εάν περιπατήσω, δεν θέλω φοβηθή κακόν• διότι συ είσαι μετ' εμού• η ράβδος σου και η βακτηρία σου, αύται με παρηγορούσιν.
Ψαλμός 23:4--- Σ. Φίλος
4 Και μέσα σε κοιλάδα σκιάς θανάτου αν περπατήσω, δεν θα φοβηθώ κακό•
επειδή, εσύ είσαι μαζί μου• η ράβδος σου και η βακτηρία σου, αυτές με παρηγορούν.
*
Ο Παύλος προσέβλεπε τον θάνατον μετά μεγάλης προσδοκίας αποτέλεσμα τούτο της αναστάσεως του Χριστού.
Και έλεγε:
Φιλιππησίους 1: 21
21 Διότι εις εμέ το ζην είναι ο Χριστός και το αποθανείν κέρδος.
Φιλιππησίους 1: 21--- Σ. Φίλος
21 επειδή, σε μένα το να ζω είναι ο Χριστός, και το να πεθάνω είναι κέρδος.
*
Χωρίς την ανάσταση του Χριστού δεν θα υπήρχε ελπίδα δια το μέλλον. Η Αγία Γραφή υπόσχεται ότι θα έλθει ημέρα κατά την οποία θα ίδωμεν το πρόσωπον προς πρόσωπον τον αναστάντα Χριστόν και θα αποκτήσουμε σώματα όμοια προς το σώμα της δόξης Αυτού.

Όταν εκ του κόσμου τούτου

1/. Όταν εκ του κόσμου τούτου μεταβώ εις
Ουρανόν θέλω ίδει τον Χριστόν μου πρόσωπον προς πρόσωπον. Ναι θα βλέπω τον Σωτήρα οίος ήτο απαρχής άναρχος με τον Πατέρα αιωνίως ευτυχής.
…………………………………..
2/. Τον Σωτήρα τώρα βλέπω μόνον αινιγματωδώς
Όπως βλέπω εν κατόπτρω εμαυτόν προσωρινώς.
Τότε όμως θα τον βλέπω πρόσωπον προς πρόσωπον κι’ αιωνίως θα κατέχω ευτυχίαν άρρητον.
……………………………..
3/. Ω Θεέ ετοίμασον με –με την χάριν του Χριστού
Να σταθώ αξίωσον με εις την παρουσίαν Του.
Να τον βλέπω όπως είναι πρόσωπον προς πρόσωπον
Όμοιος Του δε να είμαι αιωνίως με Αυτόν.
*
Τέλος του έβδομου κεφαλαίου
Αμήν
Τέλος του 7ου κεφαλαίου
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Τρι Ιαν 26, 2016 8:34 am

26-1-2016
08--ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΔΟΞΟΛΟΓΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΜΑΣ-
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΑΓ. ΓΡΑΦΗΣ ΣΠΥΡΟΥ ΦΙΛΟΥ
26-1-2016—ΤΡΙΤΗ
………………………
Ψαλμοί 24:
7 Σηκώστε, πύλες, τα κεφάλια σας, και υψωθείτε, αιώνιες πόρτες, και θα μπει μέσα ο Βασιλιάς τής δόξας.
8 Ποιος είναι αυτός ο Βασιλιάς τής δόξας; Ο Κύριος ο κραταιός και ο δυνατός, ο Κύριος ο δυνατός σε πόλεμο.
9 Σηκώστε, πύλες, τα κεφάλια σας, και υψωθείτε, αιώνιες πόρτες, και θα μπει μέσα ο Βασιλιάς τής δόξας.
10 Ποιος είναι αυτός ο Βασιλιάς τής δόξας; Ο Κύριος των δυνάμεων• αυτός είναι ο Βασιλιάς τής δόξας. (Διάψαλμα).
Ψαλμοί 29: Δαβίδ.
ΑΠΟΔΩΣΤΕ στον Κύριο, γιοι των δυνατών, αποδώστε στον Κύριο δόξα και δύναμη.
2 Αποδώσετε στον Κύριο τη δόξα τού ονόματός του• προσκυνήστε τόν Κύριο μέσα στο μεγαλοπρεπές αγιαστήριό του.
3 Η φωνή τού Κυρίου είναι επάνω στα νερά• ο Θεός τής δόξας βροντάει• ο Κύριος είναι επάνω σε πολλά νερά.
4 Η φωνή τού Κυρίου είναι δυνατή• η φωνή τού Κυρίου είναι μεγαλοπρεπής.
5 Η φωνή τού Κυρίου συντρίβει κέδρους• και συντρίβει ο Κύριος τους κέδρους τού Λιβάνου•
6 και τους κάνει να σκιρτούν σαν μοσχάρι• τον Λίβανο, και το Σιριών, σαν μικρό μονοκέρατο ζώο.
7 Η φωνή τού Κυρίου διαιρεί πέρα για πέρα τις φλόγες τής φωτιάς.
8 Η φωνή τού Κυρίου σείει την έρημο• ο Κύριος σείει την έρημο Κάδης.
9 Η φωνή τού Κυρίου κάνει να κοιλοπονούν οι ελαφίνες, και γυμνώνει τα δάση• μέσα δε στον ναό του καθένας κηρύττει τη δόξα του.
10 Ο Κύριος κάθεται επάνω στον κατακλυσμό• και κάθεται ο Κύριος Βασιλιάς στον αιώνα.
11 Ο Κύριος θα δώσει δύναμη στον λαό του• ο Κύριος θα ευλογήσει τον λαό του με ειρήνη.
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Τρι Ιαν 26, 2016 8:38 am

26--1--2016
ΚΑΛΗΜΕΡΙΖΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ Η ΧΑΡΙΣ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥΜΑΣ ΣΤΙΣ ΚΑΡΔΙΕΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΔΟΞΟΛΟΓΟΥΜΕ ΕΚ ΚΑΡΔΙΑΣ. ΝΑ ΜΑΣ ΚΡΑΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΟΠΩΣ Ο ΕΝΩΧ,ΟΗΛΙΑΣ Ο ΑΒΒΡΑΑΜ Ο ΑΠ.ΠΕΤΡΟΣ ΚΑΙ ΠΑΥΛΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΓΙΟΙ ΤΟΥ.
Ψαλμοί 1
1 ΜΑΚΑΡΙΟΣ ο άνθρωπος, που δεν περπάτησε σε θέλημα ασεβών, και σε δρόμο αμαρτωλών δεν στάθηκε, και σε καθέδρα χλευαστών δεν κάθησε·
2 αλλά, στον νόμο τού Κυρίου είναι το θέλημά του, και στον νόμο του μελετάει ημέρα και νύχτα.
3 Και θα είναι σαν δέντρο φυτεμένο κοντά στα ρυάκια των νερών, το οποίο δίνει τον καρπό του στον καιρό του, και το φύλλο του δεν μαραίνεται· και όλα, όσα αν πράττει, θα ευοδωθούν.
4 Δεν θα είναι έτσι οι ασεβείς· αλλά, σαν το λεπτό άχυρο, που το παρασύρει ο άνεμος.
5 Γι' αυτό, δεν θα σηκωθούν οι ασεβείς σε κρίση, ούτε οι αμαρτωλοί στη σύναξη των δικαίων.
6 Επειδή, ο Κύριος γνωρίζει τον δρόμο των δικαίων· ενώ ο δρόμος των ασεβών θα χαθεί.

SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Τετ Ιαν 27, 2016 8:45 am

27-1-2016
06--ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ
( BILLY GRAHAM) ΒΑΜΒΑ ΚΑΙ (μεταφορά Αγ. Γραφής Σ. Φίλου)
ΚΕΦΑΛΑΙΟN ΕΚΤΟΝ
Το βιβλίο το αγόρασα το 1970
01
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ;

Σαμουήλ Α' 20:3--- Βάμβας)
….3 Αλλά, ζη Κύριος και ζη η ψυχή σου, δεν είναι παρά εν βήμα μεταξύ εμού και του θανάτου.
Σαμουήλ Α' 20:3--- Σ. Φίλος
….3 Αλλά, ζει ο Κύριος, και ζει η ψυχή σου, δεν είναι παρά ένα βήμα ανάμεσα σε μένα και τον θάνατο.
*
Η ζωή ολόκληρος έχει λεχθή ότι δεν είναι τίποτε άλλο παρά ετοιμασία προς τον θάνατον.
O ψαλμωδός λέγει:
Ψαλμοί 89:--- Βάμβας)
48 Τις άνθρωπος θέλει ζήσει και δεν θέλει ιδεί θάνατον; τις θέλει λυτρώσει την ψυχήν αυτού εκ της χειρός του Άδου; Διάψαλμα.
Ψαλμοί 89:--- Σ. Φίλος
48 Ποιος άνθρωπος θα ζήσει, και δεν θα δει θάνατο; Ποιος θα λυτρώσει την ψυχή του από το χέρι τού Άδη; (Διάψαλμα).
*
Υποτίθεται ότι ο τωρινός αιών της ελευθερίας της σκέψεως κα του ριζικού πειρασμού. Εζητήσαμε να μεταβάλουμε τον κόσμο και τους νόμους που τον κυβερνούν δια της γνώσεως της επιστήμης των εφευρέσεων των ανακαλύψεων της φιλοσοφίας και
Του υλιστικού πνεύματος. Επιχειρήσαμε να ενθρονίσουμε τους ψευδείς θεούς του χρήματος της φήμης και της ανθρώπινης νοημοσύνης αλλ’ οπωσδήποτε και αν προσπαθούμε το τέλος είναι πάντοτε το ίδιον :


Εβραίους 9: 27--- Βάμβας)
27 Και καθώς είναι αποφασισμένον εις τους ανθρώπους άπαξ να αποθάνωσι, μετά δε τούτο είναι κρίσις,
Εβραίους 9: 27--- Σ. Φίλος
27 Και καθώς είναι αποφασισμένο στους ανθρώπους μια φορά να πεθάνουν, ύστερα δε από τούτο είναι κρίση•
*
Ανάμεσα στην ζωή βλέπουμε τον θάνατο δεξιά και αριστερά. Το κλάψιμο μέσα στα νοσοκομεία τα φωτεινά νεκρώσιμα σημεία, τα νεκροταφεία από τα οποία τόσο συχνά περνούμε και η νεκροφόρες που ακολουθεί τον δρόμο της μέσα στην καθημερινή κίνηση όλα μας υπενθυμίζουν ότι ο αδυσώπητος Θεριστής είναι δυνατόν να μας επισκεφθεί σε κάθε στιγμή. Κανείς μας δεν είναι βέβαιος ποια θα είναι η ακριβής στιγμή αλλ’ όλοι γνωρίζουμε ότι μπορεί να φτάσει απροσδόκητα.
Ο Δρ John Wamish θέτει ωραία αυτό το θέμα: «Η ζωή κάτω από τα πόδια μας στο κάθε βήμα του ταξιδιού της ζωής. Ο θάνατος είναι ο παγκόσμιος αντίπαλος. Ακόμη και οι βασιλείς οφείλουν να υποκύψουν εις το δρεπάνι του Αδυσώπητου Θεριστού. Οι επιστήμονες και οι χειρούργοι μάχονται ανδρείως δια να απομακρύνουν το τέρας απο τα θύρας των ανακτόρων αλλά ο σαβανωμένος μονάρχης του Τρόμου περνά κρυφά απο του φύλακες μέσα στους διαδρόμους και μέσα στους βασιλικούς κοιτώνας σκεπάζει με τον σκοτεινό μανδύα του τον ισχυρόν κυρίαρχον».
Εις μόνην την Αμερική σαράντα χιλιάδες ανθρώπων κάθε χρόνο μπαίνουν στο αυτοκίνητο των χωρίς να αντιλαμβάνονται ότι αυτή θα είναι η τελευταία διαδρομή των. Παρά τα συνεχώς αυξανόμενα μέτρα ασφαλείας που λαμβάνονται τριάντα χιλιάδες ακόμη ατόμων φονεύονται εις δυστυχήματα καθ’ ην στιγμήν κάθε σκέψης περί του θανάτου είναι μακριά από τον νου των. Διότι ο θάνατος παραμονεύει ακατάπαυστα την ανθρωπότητα και παρά το γεγονός ότι η ιατρική επιστήμη και τα μηχανικά μέτρα ασφαλείας έχουν κηρύξει ένα συνεχή πόλεμο κατ’ αυτού εις το τέλος είναι πάντοτε νικητής ο θάνατος.
Εξ’ αιτίας της μακροχρονίου επιστημονικής πάλης έχουμε τώρα το πλεονέκτημα παρατάσεως της ζωής για λίγα χρόνια περισσότερο αλλ’ ο θάνατος περιμένει ακόμη στο τέλος του δρόμου και το σημερινό όριον των εβδομήκοντα ετών.
Τα καρδιακά νοσήματα εξακολουθούν να πλήττουν πάρα πολλούς ανθρώπους εις την ακμήν της ηλικίας των.
Ο καρκίνος εξακολουθεί να σουβλίζει με τους πόνους του τα σώματα χιλιάδων ανθρώπων. Η φυματίωσης οι ασθένεια του αίματος η πολιομυελίτιδα και η πνευμονία εξακολουθούν να εισπράττουν τον φόρον των αν και αι ιατρικαί πρόοδοι έχουν μειώσει κατά πολύν τον ετήσιο αριθμόν των θυμάτων των.
Αλλ’ οσονδήποτε αισιόδοξοι και αν είναι οι στατιστικές εκθέσεις
Οσονδήποτε και αν αυξηθεί η διάρκεια της ζωής από το 1900 και εντευθεν οτιδήποτε και αν δείχνουν οι αριθμοί περί φόνων της αυτοκτονίας και άλλων μορφών βιαίου θανάτου η αναπόφευκτος πραγματικότης του θανάτου παραμένει αμετάβλητος—εξακολουθεί να είναι η τελευταία πείρα μας επί της γης!
Από την στιγμή που γεννάτε ένα παιδί αρχίζει η μάχη κατά του θανάτου. Η μητέρα εντείνει επί χρόνια την προσοχή της δια να το προστατεύει την ζωή του παιδιού της. Επαγρυπνεί δια την τροφή του τα ρούχα του το περιβάλλον του την ιατρική παρακολούθηση τους εμβολιασμούς αλλά παρ’ όλην την στοργική φροντίδα της το παιδί έχει ήδη αρχίσει να αποθνήσκει.
synexizetai
…………………………………….

SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Τετ Ιαν 27, 2016 8:49 am

27--1--2016--
καλημέρα ο Κύριος να την ευλογεί και να την περπατήσουμε με αγία ζωή και καθαρότητα
ψαλμοί 2:
7 Εγώ θα αναγγείλω το πρόσταγμα· ο Κύριος είπε σε μένα: Υιός μου είσαι εσύ· εγώ σήμερα σε γέννησα·
8 ζήτησε από μένα, και θα σου δώσω κληρονομιά σου τα έθνη, και ιδιοκτησία σου τα πέρατα της γης·
9 με σιδερένια ράβδο θα τους ποιμάνεις· σαν σκεύος τού κεραμέα θα τους συντρίψεις.
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Πεμ Ιαν 28, 2016 8:13 am

[b]28--1--2016

06--ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ
( BILLY GRAHAM) ΒΑΜΒΑ ΚΑΙ (μεταφορά Αγ. Γραφής Σ. Φίλου)
ΚΕΦΑΛΑΙΟN ΕΚΤΟΝ
Το βιβλίο το αγόρασα το 1970
02
ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑ ΘΑΝΑΤΟΝ;
Προτού περάσουν πολλά χρόνια τα σημάδια της αδυναμίας θα έχουν εκδηλωθεί. Ο οδοντίατρος θα διαπιστώσει την παρακμή των οδόντων μας. Θα χρειαστούν γυαλιά δια να ενισχύσουν την εξασθενημένη όραση μας. Με το πέρασμα του χρόνου το δέρμα θα ζαρώσει και θα χαλαρωθεί οι ώμοι θα κυρτωθούν και το βήμα μας θα γίνει αργότερο και ολιγώτερον σταθερό. Τα κόκαλα μας θα γίνουν πιο εύθραυστα και η ενεργητικότητα μας θα μειωθεί και χωρίς σχεδόν να το αντιληφθούμε θα έχουμε αρχίσει να προχωρούμε πλησιέστερα προς τον θάνατον. Τα μέσα προστασίας της υγείας και η νοσοκομειακή περίθαλψης θα χρησιμοποιηθούν δια να αποκρούσουν το πλήγμα. Θα εξαγοράσουμε την ασφάλειαν της ζωής μας δια τας τελευταίας δαπάνας και υποχρεώσεις μας και θα δούμε έξαφνα ολόκληρη τη ζωή μας σαν μια μεγάλη ατέλειωτη μάχη κατά του θανάτου. Θα δούμε ότι όλοι κάμνουμε ένα αγώνα εις τον οποίον το περισσότερο που
Ελπίζουμε είναι λίγος χρόνος περισσότερο και όσον και αν αποκρούομαι τον αντίπαλο μας γνωρίζουμε ότι εις το τέλος κερδίζει πάντοτε ο θάνατος.
Πόσο μυστηριώδες είναι ο Εχθρός μας –τόσον μυστηριώδης όσον και η ζωή. Διότι η ζωή που βλέπουμε να αφθονεί τριγύρω μας εις τα φυτά και τα ζώα όπως και εις ανθρωπίνους υπάρξεις δεν μπορεί να δημιουργηθεί από ημάς ούτε να εξηγηθεί. Ο Θάνατος επίσης παραμένει ανεξήγητος αν και είμεθα βέβαιοι περί της υπάρξεως του όπως και περί της ζωής.
Πόσον ολίγον εν τούτοις μας αρέσει να ομιλώμεν περί αυτού ή να υπολογίζωμεν την σημασίαν του! Όταν έρχεται η ζωή και γεννάται παιδί έχομεν χαράν. Όταν απέρχεται η ζωή και ένας άνθρωπος πεθαίνει προσπαθούμε να απαλλαγούμε από την σκέψιν αυτήν όσο το δυνατόν γρηγορότερα!
Δεν είναι παράδοξο εν τούτοις ότι ενώ καταβάλλομεν τόσην ενεργητικότητα δια να φέρουμε μία ζωή στον κόσμο στρέφομεν τόσον αποφασιστικά τα νώτα μας προς το εξίσου σπουδαίο γεγονός της αναχωρήσεως από την γη της ιδίας ζωής;
Σήμερον ζουν επί του πλανήσου μας περίπου δύο δισεκατομμύρια ανθρώπων. Μετά εκατόν έτη όλοι σχεδόν θα έχουν αποθάνει. Τα σώματα των θα είναι αναίσθητα. Αλλά τι θα γίνουν αι ψυχαί των –το ουσιώδες και αιώνιον μέρος της ζωής; Εδώ είναι το μυστήριον. Τι φεύγει όταν πεθάνει ο άνθρωπος; Που πηγαίνει αυτό που φεύγει;
*
Προ δύο ετών απέθανε στο Denver Colorado ένας
αρθρογράφος εφημερίδων. Οι παρακολουθήσαντες την κηδείαν του ήκουσαν την φωνήν του σε μια πλάκα γραμμοφώνου που έλεγε:
«Αυτή είναι η κηδεία μου. Είμαι άθεος από πολλών ετών. Καταφρονώ εξ’ ολοκλήρου τις θεολογικές ανοησίας. Οι κληρικοί είναι ηθικώς δειλοί.
Τα θαύματα είναι γεννήματα της φαντασίας. Εάν τέσσαρες δημοσιογράφοι εστέλλοντο να παρακολουθήσουν θανατικήν εκτέλεσην και εξέθεταν τα γεγονότα τόσο συγκεχυμένα όπως οι τέσσαρες Ευαγγελισταί κάμνουν εις την Γραφήν θα απελύοντο από τας θέσεις των. Δεν θέλω να ψαλλούν θρησκευτικοί ύμνοι.
Η κηδεία μου θέλω να είναι χωρίς καμία θρησκευτική τελετή»
*
Εις κάθε εποχήν υπήρξαν άνθρωποι που μέσα στο μίσος των κατά του Θεού επιχείρησαν να γελοιοποιήσουν και να καταφρονήσουν την Εκκλησία την Αγία Γραφή και τον Ιησούν
Χριστόν. Χωρίς να το εκδηλώνουν φανερά καταφέρονται κατά του Θεού. Η ιστορία μαρτυρεί ότι ο George Bernard Shaw, o Robert Ingersolls και πολλοί άλλοι φιλόσοφοι εγνώσθησαν δι επιχειρημάτων να εξαφανίσουν τον φόβον του θανάτου.
Ακούσατε τους ανθρωπολόγους να σας διηγούνται για τον θάνατον μέσα στη ζούγκλα. Εκεί δεν υπάρχουν «θεολογικαί ανοησίαι» διότι δεν ήκουσαν οι άνθρωποι περί του Ιησού Χριστού. Τι φρονούν λοιπόν εκεί περί του θανάτου;
Εις μερικάς φυλάς οι γέροντες εισέρχονται μέσα στους θάμνους ώστε να τους θανατώσουν τα άγρια ζώα και έτσι οι νέοι να μη αντικρύσουν τον θάνατον των. Εις άλλην φυλήν οι θρηνούντες βγάζουν τα ρούχα τους και βάφουν τα σώματα τους λευκά. Κατά διαστήματα οι θρήνοι και αι φωναί των γυναικών διαλαλούν ότι κάποια ψυχή πρόκειται να εγκαταλείψει το σώμα. Ο θάνατος έξω της χριστιανικής επιδράσεως είναι γεμάτος από τρόμο και απελπισία.
*
Παραβάλετε τώρα αυτά με τον θάνατο του χριστιανού.
Όταν ήλθε ο Χριστός έδωκε μια νέα αντίληψη περί θανάτου.
Ο άνθρωπος έβλεπε πάντοτε τον θάνατον ως εχθρόν, ο Χριστός όμως είπε ότι νίκησε τον θάνατον και κατέστρεψε το κέντρον του. Ο Ιησούς Χριστός ήτο Ρεαλιστής Διδάσκαλος όταν παρεκίνει τους ανθρώπους να προετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν τον θάνατον ο οποίος ήτο βέβαιον ότι θα ήρχετο. Μη φοβείσθε είπεν ο Κύριος Ιησούς Χριστός για τον θάνατον του σώματος αλλ΄ ενδιαφερθείτε μάλλον για τον θάνατον της ψυχής.
Συνεχίζεται
[/b]
SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ - Σελίδα 3 Empty Απ: ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ

Δημοσίευση από SULTANA Πεμ Ιαν 28, 2016 5:32 pm

28-1-2016
ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΒΑΜΒΑΣ
01--ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΒΑΜΒΑΣ

ΝΕΩΤΕΡΟΝ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ
Δ΄ ΤΟΜΟΣ
ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΙΚΗΣ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΕΩΣ « ΗΛΙΟΣ»

ΝΕΟΦΥΤΟΣ ΒΑΜΒΑΣ
ΒΑΜΒΑΣ-1 Νεόφυτος. Επιφανέστατος κληρικός του Γένους. Εγεννηθη εις την Χίο το 1770. απέθανε εις τας Αθήνας το 1885. καλείτο κατά κόσμο Νικόλαος και ως μοναχός επωνομάσθει νεόφυτος. Τα πρώτα γράμματα εδιδάχθει εις την Χίον κατόπιν (1785) σπούδασε εις την Σίφνο υπό του Μισαήλ Πάτμιον, έπειτα1787εις την Πάτμον υπό των περιώνυμον Δανιήλ Κεραμέα μεθ’ επανελθόν εις Χίον έγινε μαθητής του εξόχου διδασκάλου Δωροθέου Πρώιου διδάσκοντος Ελληνικά και Μαθηματικά. Ο Βάμβας ακολούθησε τον Πρώιον προσληφθέντα διδασκάλου των τέκνων του διερμηνέως του οθωμανικού στόλου Κωνσταντίνου Χαντζερή εις Κωνσταντινούπολη και κατόπιν εις Βλαχίαν όπου ο Νεόφυτος κέρδιζε τα προς το ζην δι ‘ ιδιωτικών παραδόσεων. Μετά την αποκεφάλιση του Χαντζερή επέστρεψε εις Κωνσταντινούπολη και κατόπιν και συνειργάσθη εις την σύνταξιν της «Κιβωτού» μεγάλου λεξικού της ελληνικής γλώσσης όπερ διήυθυνεν ο Πρώιος και αναγορεύεται μέλος της Πατριαρχικής Ακαδημίας το 1804.
Το έτος αυτό απέρχεται εις Παρισίους ένθα γνωρίζεται με τον Αδαμάντιον Κοραήν όστις βοηθούμενος υπό του Βάμβα εις τας τυπογραφικάς διορθώσεις των έργων του υποστηρίζει αυτόν υλικώς και τον οδηγεί εις την μελέτη: «Δίδω εις τον Βάμβαν-γράφει ο Κοραής - 50φρ.το μήνα δις του μηνός τον καλώ εις γεύμα υπάγομεν εις θέατρον. Κάμνει και θέματα εις την γλώσσαν ημών και έχει διορθωτήν εμέ». Εις Παρισίους παρακολουθεί τον φιλόσοφο Θυρότ, των Θυρότον του Κοραή.(τον οποίον ο Βάμβας έχει κυρίως οδηγόν εις τα φιλοσοφικά του συγγράμματα). Τον χημικόν Θενάρ και άλλους ιδία του κύκλου των φυσικών επιστημών εκδίδει δια συνδρομής των ομογενών την «ρητορικην» του (1813), επανεκδοθείσαν αργότερον δις (1841-1856). Και μετέχει ενεργώς των περί γλώσσης συζητήσεων υπερμαχών του Κοραή. Μετά επταετή διαμονήν εις Παρισίους κατέρχεται εις την Χίον.(1881) ως διευθυντής της σχολής τη θερμή συστασει του Κοραή (χαρακτηρισθέντος αυτόν «σοφόν διδάσκαλον του γένους»), όστις και δικαιώνεται πλήρως εκ της εκεί δράσεως του Βάμβα. Συντάσσει οργανισμό της σχολής, εισάγει και την διδασκαλία της λατινικής, ιταλικής και τουρκικής και μαθημάτων μουσικής και ζωγραφικής και ναυτικής τέχνης (προηγουμένως διδάσκονταν μόνο ελληνικά, μαθηματικά και θρησκευτικά), πλουτίζει δια φροντίδων και του Κοραή και πλουσίων Χίων την βιβλιοθήκη και την οργανοθήκην της σχολής και ιδρύει τυπογραφείο εις το οποίο τυπώνει και την «γραμματική» του (1821)επανεκδοθείσα εν Βενετία(1825) και εν Αθήναις (1841 και 1846).
Εις την Χίον διδάσκων συνέγραψε και «στοιχεία φιλοσοφικής Ηθικής» εκδοθέντα το (1818) εις Βενετίαν και επανεκδομένα επανειλημμένως(1845-1853-1857,1860 ) χημεία αγγελθείσα μεν αλλά μη εκδοθείσαν και άλλα δημοσιευθέντα εις το ελληνικών περιοδικόν «Ερμής ο Λόγιος» της Βιέννης. Εις τοιούτο λαμπρότητας ανήγαγε την σχολή η οποία επέπρωτο συγκαταστραφή μετά της νήσου (1822), ώστε κατέστησε αυτήν μίαν των αρίστων των τότε χρόνων εις ην συνέρρεαν εκ’ όλης της Ελλάδος μαθηταί ο δε μετά ταύτα συνεργάτης του ανδρός Γεώργιος Σουρίας γράφει: (1855) περί της σχολής ταύτης:» τοσσαύτην την καθιδρύματι τάξιν και ευκοσμία… ώστε τον εισόντα ως εις σεμνό ιερόν θρησκευτικόν σέβας κατελάμβανε».
Συνεχίζεται.


02--Ποιος είναι ο βόμβας ( εγκυκλοπαίδεια «ΗΛΙΟΣ» )
Ο Βάμβας ήτο εκ των πρώτων Φιλικών και γνώριζε την προσεχή έκρηξη της Επαναστάσεως. Η πρώτη εμφάνισης εις Χίο του υδραίικου στόλου κατ’ Απρίλιο 1821υπό τον Τομπάζη ωφείλετο εις αυτόν, όπως εις αυτόν επίσης ωφείλετο η ορθή γνώμη προστασίας και εγκαίρου καταλήψεως του χρησίμου εις τον αγώνα συγκροτήματος των νήσων Χίου Λέσβου Ψαρών και Σάμου. Αλλ’ αι επιχειρήσεις διεξήχθησαν χωρίς την πρέπουσα προκατασκευή απέληξαν εις την καταστροφή της Χίου, μεθ’ ην ο Βάμβας κατέφυγε εις Ύδρα όπου μεσολάβησε μεταξύ λαού και των προυχόντων προτρέπων την εν ομνοία συμμετοχή εις τον αγώνα. Όταν τούτο απεφασίσθη ο Βάμβας κήρυξε από του άμβωνος το χαρμόσυνο άγγελμα δια διδαχής περί ομονοίας και ελευθερίας. Κατελθόν ο Δημήτριος Υψηλάντης εις την Ελλάδα προσλαμβάνει γραμματέα του εις την Πελοπόννησο τον Βάμβα «γεννώμενων αυτόπτη και συνακόλουθο του πλείστου μέρους των υπέρ της Ελλάδος αγώνων του Πρίγκηπος.. ο Βάμβας δια της θερμής ρητορείας του ενθουσιάζει τους μαχόμενους ή συμβιβάζει τους ερίζοντας, ακολουθεί τον Υψηλάντη μέχρι της εισβολής του Δράμαλη οτε καταφεύγει εις Σπέτσες και Μήλον.
Εκείθεν διαπερνιέται εις Κεφαλληνία όπου ιδρύει λύκειον και διδάσκει από το 1823 μέχρι το 1827 . γνήσιος μαθητής του Κοραή έχων επομένως αντίληψη της ενότητας της ελληνικής γλώσσας συλλέγει αν Κεφαλληνία λεξιλόγιο της εκεί λαλουμένης του οποίου ι άγνωστος είναι η τύχη. Εξ’ άλλου παρασκευάζει εν Κεφαλληνία β΄ έκδοση της «Γραμματικής» του (της αρχαίας Ελληνικής) εκδοθείσαν εις Βενετία το 1925 (και περί εις ανωτέρω). Το 1828 καλείται ως καθηγητής στην Κέρκυρα Ιονίου Ακαδημίας και έφορος του εκεί ιεροσπουδαστηρίου(=ιερατικής σχολής).στην Κέρκυρα εκτός της διδασκαλίας και των από άμβωνος διδαχών (των οποίων εξεδόθησαν μερικοί (τινές) ησχολήθι και εις την κατά τας αρχάς του Κοραή συγγραφήν «Συντακτικού» (εκδοθέντος το 1828και εις β΄ έκδοση το 1846 εν Αθήναις)της αρχαίας Ελληνικής «εις το οποίον προηγείται σύντομος θεωρεία των νοητικών δυνάμεων του ανθρώπου της μορφώσεως των ιδεών και της γραμματικής εις δε το τέλος προστέθηκαν εισαγωγικαί τινές ιδέα περί Ποιητικής».
ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ
03--Ποιος είναι ο βόμβας; ( εγκυκλοπαίδεια «ΗΛΙΟΣ» )
Μετά πέντε έτη (182888-ευδοκιμοτατης δράσεως εις την Κέρκυρα μεταβαίνει εις Σύρον κληθείς χάριν του ζητήματος του συνοικισμού των (μετά την καταστροφή)ανεστίων Χίων διότι «η παρουσία ανδρός σοφού και φιλοπάτριδος δύναται να συντείνει εις ευτυχεστέρα και εκπεραίωσι του σκοπουμένου». Προεδρεύει της επιτροπής προς συνοικισμό των Χίων, αναλαμβάνει την διεύθυνση των σχολείων της Σύρου και κατά παράκληση των εν Ερμουπόλης Χιών οργανώνει το πρώτον γυμνάσιο όπερ και διευθύνει από το 1833 μέχρι το 1836 εκδίδει το 1835 εν Ερμουπόλη «Γραμματική της αρχαίας και της σημερινής γλώσσης» (επανεκδοθείς το1844και το 1849)
Το δε 1836 δημοσιεύει το διάταγμα περί συνοικισμού των Χίων εις Πειραιά(το οποίον ευθύς εξ’ αρχής προέκρινε ως την καταλληλότερα προς τούτο πόλην ο Βάμβας) όπου μεταβαίνει και ο διδάσκαλος και ιδρύει εκεί νέον σχολείο. Σημειωτέον ότι δια νυκτός έφυγεν εκ Σύρου όπου τον Μάιο του 1836 εξερράγησαν ταραχαί εξεγερθέντος του λαού εναντίον των ιεραποστόλων (κυκλοφορούντων βιβλία κατά της τιμής των αγίων εικόνων και της αειπάρθενου της Θεοτόκου) και στραφέντος και εναντίον του βάμβα δια την μετά των ιεραποστόλων μεταφραστική συνεργασία περί της οποίας θα ομιλήσωμεν κατωτέρω.
Συνεχίζεται

04---Ποιος είναι ο βόμβας ( εγκυκλοπαίδεια «ΗΛΙΟΣ» )

Την 14ην Απριλίου 1837 διορίζεται καθηγητής της φιλοσοφίας εις το μόλις ιδρυθέν ελληνικό πανεπιστήμιον και διδάσκει μέχρι το 1854 οτε (24 Αυγούστου) Παραιτείται. Υπήρξεν ο πρώτος «σχολάρχης» (κοσμήτωρ) της Φιλοσοφικής Σχολής διετέλεσε πρύτανης του πανεπιστημιακού έτους 1844-1845 κατά δε πρώτο πανεπιστημιακός του λόγος εις το μνημόσυνο των Τριών Ιεραρχών(1842 αυτός υπήρξεν ο ρήτωρ αλλά και ο τελευταίος(1853) πανεπιστημιακός του λόγος εις το μνημόσυνο των Τριών Ιεραρχών εξεφωνήθη. Ως πανεπιστημιακός διδάσκαλος επανεξέδωσε τα γραμματικά του έργα εξέδωσε δε και «στοιχεία φιλοσοφίας» (1838, β΄ έκδοση 1856) επανεξέδωσε τα «στοιχεία ηθικής» εξέδωσε «σημειώσεις εις τους Δημοσθένους Ολυνθιακούς φιλιππικούς περί Στεφάνου τον περί παραπρεσβείας τον προς Λεπτύνει τον κατά Μειδίου και εις τον κατά Κτησιφώντος του Αισχύνου μετά προλεγομένων ιστορικών κτλ»(1849) «εγχειρίδιο της του ιερού άμβωνος ρητορικής» (1851)»της φυσικής θεολογίας και χριστιανικής ηθικής» εκδοθείσης μετά θάνατον εν Αλεξάνδρεια(1893) υπό Νεκταρίου κεφαλά και άλλα.

05---Ποιος είναι ο βόμβας ( εγκυκλοπαίδεια «ΗΛΙΟΣ» )
Από των χρόνων εν Σύρω διατριβής του ο ανήσυχος και εγκυκλοπαιδικότητος αλλά και υπό τινάς ωφελείας διακατεχόμενος Βάμβας παρακολουθεί ευμενώς καθ’ άλλωστε μαθητής του Κοραή και το ζήτημα της μεταφράσεως των Αγίων Γραφών τας οποίας εν μεταφράσει Άγγλοι και Αμερικανοί ιεραπόστολοι(ίδη από το τέλους του 1823 ή των αρχών του 1524 όρχησαν να διαδίδουν και στην Ελλάδα-πράγμα επικινδυνότατο και μάλιστα εις τόπον κατεστραμμένο διότι:
1)η Παλαιά Διαθήκη εν μεταφράσει όχι εκ της μεταφράσεως των εβδομήκοντα (Ο΄) ήτις είναι ανεγνωρισμένη η υπό της Εκκλησίας αλλ’ εκ του Εβραϊκού κειμένου η δε τοιαύτη μετάφρασης εγίνετο αφετηρία πλανών.
2) η καινή Διαθήκη εκδιδομένη εις μετάφραση και ασχολίαστος και της ερμηνείας αυτής αφιεμενης εις τους αναγινώσκοντας
εγίνοτο αφετηρία πλανών και συγχύσεως ως συνέβη εις τας προτεσταντικές χώρες και:
3)αι μεταφράσεις αύται και η καθόλου διδασκαλία των ιεραποστόλων βασιζόντων την πίστη μόνο της Γραφής και όχι επί της ιεράς παραδόσεως (αμφότερες ισοτίμους κατά την ορθόδοξων διδασκαλία) διασαλεύον την ισότητα της πίστεως.
Μετάσχει δε ο Βάμβας της μεταφραστικής ταύτης εργασίας και εξεδόθησαν εις παρέφρασαν όχι θεολογικώς γλωσσικώς και φιλολογικώς αδιάβλητος της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης πολλά βιβλία δαπάνες της εν Λονδίνο βιβλικής Εταιρίας (από το 1834και κατόπιν). Δι ο και ήλθεν εις δεινή έριν προς τον αποσχισθέντα της ελευθεριαζούσης Κοραηκής μερίδας και ηγέτη συντηρητικής παρατάξεως Κωνσταντίνο Οικονόμου ο οποίος ορθότερο και μακρύτερο βλέπων πράγματα από του ύψους της μεγίστης ελληνοχριστιανικής του παιδείας εκφοβείτο την μετάφραση και κατέκρινε αυτήν φρονών ότι ο ελληνικός λαός πρέπει δια λόγους εθνικούς και δια λόγους θρησκευτικούς να μείνει εις την πατροπαράδοτη γλώσσα των ιερών κειμένων διαφωτισμένων δια του κηρύγματος) δοθέντος ότι είναι ο μόνος λαός ο δυνάμενος λαός δυνάμενος να αναγινώσκει τα ιερά του βιβλία εις το πρωτότυπων αποφεύγων ούτω τα σφάλματα
Ή και τας δολιότητας των μεταφράσεων εξαιρεμένος υπό του εθνικού και από άποψη ορθοδόξου θρησκευτικού φρονήματος και αντιλαμβανόμενος την τρέχουσα θέσιν του εις την ιστορία του πολιτισμού. Πολλούς λιβέλους αντάλλαξαν οι δυο κληρικοί ιδία κατά τα έτη 1838και 1839 της επισήμου εκκλησίας κηρυχθείσα εναντίον τον Βάμβα όστις μετά τινά έτη στρέφεται και κατά των τέως φίλων του : του Θεόφιλου Καϊρη του οποίου κατακρίνει το έργον (1851) και του Θεόκλητου Φαρμακίδου τον οποίον κατακρίνει δια τας γνώμες του περί αυτοκέφαλου της εκκλησίας της Ελλάδος (1852).
ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ.) ΤΟ έστειλα στο αδ.μουρατιδη

06---Ποιος είναι ο βόμβας ( εγκυκλοπαίδεια «ΗΛΙΟΣ» )
Εθνικότατος ο μόνος Χίος( βόμβας)- μετά του αδελφού του Κωνσταντίνου και του ανιψιού του Ιωάννου- μετάσχων της επαναστάσεως του 1821 πιστός εις την ορθοδοξία (παρά τας εξ’ αγαθού συνειδητός αστοχίας) λόγιος ευρύτατης παιδείας συστηματοποιών εις πάμπολλα και ποικίλα έργα του καλώς τα εγνωσμένα διακεκριμένος ρήτωρ όπως μαρτυρούν πολυάριθμοι εκδεδυμένοι και ανέκδοτοι λόγοι του ακαταπόνητος διδάσκαλος και οργανωτής σχολείων εις εκ των θεμελιωτών της πανεπιστημιακής μας παιδείας άμετρος και άνισος ενίοτε εις την δράσιν του- υπήρξεν αναμφισβητήτως εκ των σπουδαιότατων ανδρών όσοι παρασκεύασαν την επανάστασιν εργάστηκαν κατ’ αυτήν και οργάνωσαν την απελευθερωθείσα Ελλάδα: «Του Έθνους η ωφέλεια και η δόξα - κατά παλαιόν βιογράφο του - ήτο το σταθερό σημείο εις ο ατενώς κατά πάντα τον βίον πρόσεχε και προς ταύτα πάσαν πράξιν απεύθυνε».
Αι τελευταίαι ημέραι του γηραιού διδασκάλου υπήρξαν όπως και όλος ο βίος του τεταραγμέναι. Την αφέλεια την κατά βάθος αγαθότητα και την όχι πάντοτε επίκαιρον ορμήν του Βάμβα εκμεταλλεύθηκαν τινές το 1854 και τον προέτρεψαν να αποκαλέσει δημόσια και ενυπογράφως ποδότες και μητρολόας τους μη συμμεριζόμενους και αποδοκιμάζοντας τα ευγενή μεν αλλ’ επιβλαβή και άφρονα κινήματα τα γινόμενα τότε εις την Θεσσαλίαν και την Ήπειρο. Ο Βάμβας δεν εβραδυνε να ανακαλύψει ότι ηπατήθει. Η δε εκ τούτου πικρία και λύπη κλόνισαν την υγεία του.. Η ηναγκάσθη να απομακρυνθεί του ενεργού βίου και τέλος απέθανε την 9ην Ιανουαρίου1855 και εκηδευθει την επομένη. Ο Μισαήλ Αποστολίδης και ο Στέφανος Κουμανούδης εξεφώνησαν τους επικήδειους .
-2) Ιωάννης: Χίος την καταγωγή γεννηθείς πιθανώς εις Κεφαλληνία περί το τέλους του 18ου αιώνος….. Κ.λ.π.
Ε. Π. Φωτιάδης







SULTANA
SULTANA

Αριθμός μηνυμάτων : 43
Πόντοι : 43
Ημερομηνία εγγραφής : 05/01/2016

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 3 Επιστροφή  1, 2, 3

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης